Zdraviu škodlivý nábytok. Výmysel? Nie, realita!

Kúpili ste si nový nábytok a začal vás trápiť kašeľ, slzenie očí či bolesti hlavy? Dôvodom môže byť formaldehyd! Karcinogén obsiahnutý v nadmernom množstve práve vo vašom vysnívanom kúsku nového nábytku. O akú chemickú látku ide a ako ju v domácnosti kvôli jej negatívnym dopadom na zdravie redukovať na minimum?

Formaldehyd spôsobuje rakovinu

Formaldehyd je aldehyd kyseliny mravčej a patrí do skupiny prchavých organických látok. Je bezfarebný a charakteristický ostrým dusitým zápachom. Do organizmu sa dostáva najčastejšie inhaláciou, teda vdychovaním a 6 -10 % látky kožou. Spôsobuje podráždenie slizníc horných ciest dýchacích a spojiviek, môže byť tiež príčinou vzniku atopického ekzému či chronických zápalov stredného ucha. Človek nachádzajúce sa v miestnosti, kde je zvýšená koncentrácia formaldehydu, má pocit suchosti v ústach aj nose, dráždi ho na kašeľ, bolí ho hlava, slzia mu oči, je unavený a ospalý. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) ho v roku 2004 zaradila do prvej skupiny karcinogénnych látok škodlivých pre ľudí. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by jeho horná hranica koncentrácie mala byť v rozsahu 60 -600 mg/m3. V dlhodobom horizonte naše zdravie vážne ohrozujú hodnoty koncentrácie prekračujúce 100 mg/m3.

Formaldehyd v našich domácnostiach

Táto karcinogénna chemická látka býva obsiahnutá v textíliách, kobercoch, kozmetike, čistiacich prostriedkoch alebo dokonca aj v niektorých nekvalitných hračkách. Okrem toho vo farbách, lakoch, lepidlách a drevotrieskach, čo znamená, že do ovzdušia sa uvoľňuje predovšetkým z podláh a nábytku. Ako je zjavné, použitému formaldehydu sa úplne nevyhneme, keď však o jeho existencii vieme, môžeme sa výrobkom obsahujúcim formaldehyd vo vysokej koncentrácii vedome vyhnúť a rozhodnúť sa pre ich zdravšiu alternatívu. Ako?

Nekupujte mačku vo vreci  

Ak sa chcete vyhnúť výrobkom a nábytku obsahujúcim vysokú koncentráciu formaldehydu, pred nákupom si starostlivo prečítajte etikety výrobkov a vyhnite sa tak očividne nekvalitným, ktoré majú zároveň často nápadne nízku cenu. Zvlášť obozretný buďte pri kúpe nábytku a podláh, nakoľko vďaka svojmu veľkému formátu môžu byť jedným z hlavných zdrojov uvoľňujúceho sa formaldehydu. Na weboch značkových výrobcov je zvyčajne možné nájsť a oboznámiť sa s certifikátmi a environmentálnymi deklaráciami, v ktoré hodnotia vplyv svojich výrobkov na životné prostredie a ľudské zdravie.

PALUANU ide nielen o kvalitu, ale aj o zdravie

PALUAN na výrobu nábytku špičkovými CNC technológiami používa výhradne certifikované a zdravotne nezávadné plošné materiály popredných výrobcov EGGER a KRONOSPAN. Okrem toho počas výroby páskuje všetky hrany (i nepohľadové) každého dielu po celom obvode technológiou PUR – čo jednak zabraňuje uvoľňovaniu nebezpečných formaldehydov do prostredia, no zároveň ochraňuje každý diel pred vplyvom vlhkosti či mechanickým poškodením. Všetky tieto „drobnosti“, no zároveň odlišnosti u jednotlivých výrobcov majú vplyv aj na zdravotnú nezávadnosť nábytku, o ktorú by sa mal každý, komu záleží na svojom ako aj zdraví svojich najbližších, určite zaujímať.